Ubikace

Možností kde myšku ubytovat je jako vždy obrovské množství. Já osobně upřednostňuji chovné ubikace T2,T3,T4 a samly. Probereme si několik nejznámějších možností hezky popořadě. Teď ale bych ještě jednou rád objasnila jak maí myšky bydlet.:

Samci= si značí své teritorium a trpí na něm jen své partnerky. 2 samci v jednom teritoriu je téměř jasná rvačka o vůdčí postavení. Existují však výjimky. Já jsem měl např. bratry myšáky a ti žili 3 šťastně až do smrti bez jediné rvačky. Osobně si myslím že se to stalo jen kůli tomu, že jsem je nikdy neseparovala ( byl nedostatek ubikací ).Takže 1ubikace=1samec.
Samice= ty  jsou poněkud společenštější. Také si nemusí padnout do oka, ale naopak NESMÍ být samy. Samotinká samička by se dlouho sama utrápila, klidně i k smrti!!! Já osobně měla s Adush z chs NAVARA 6 samic pohromadě a nepříjemnosti nikdy nebyli. Každá myška je ale jiná osobnost, někdy samice nemusí příjmout nikoho kromě blízké sestry, matky, tety atd. Nebo naopak samice nemusí přijmout jí a může být utiskována. U komplikací se mluví o pravidlu: dokud nedojde na krev tak nezasahovat. Mě ale třeba pomáhá vzít ubikaci a chodit s ní 10 minut sem a tam – strach nepřítelkyně většinou sblíží. Takže 1ubikace=více samic

 

Klece

 

Klece mají výhody i nevýhody. Jejich hlavní nevýhodou jsou mezery mezi mřížema. Myšky jsou malé, mrštné a snadno se ‚zplácnou‘ takže prolézt není problém. Obecně se říká, že 0.5 cm jsou již dostatečně malé, ale já s tím nemám moc zkušeností, takže neriskuji, mě zatím všechny myšky z klecí utekly. Jejich výhodou je však vzdušnost, takže myší domeček není ve vlhku a nezapařuje se. To je docela důležité, protože  v zapařeném prostředí se tvoří plísně a infekcím a nemocem je tam jako v ráji, přímo si tam lebedí. Další výhodou je dobré prostředí pro upevňování vnějších napaječek ( ty jsou skvělé, v kleci je jen ta kovivvá trubička takže myška nemá co kousat ) a různých hraček. Myšky jsou také výborní šplhouni a tak jim mřížkatá stěna, po které se dá lézt udělá radost.

 

Plastboxy

 

Jsou často používané jako různé přepravky, školky, porodnice aj. Jde o plastovou nádobu s plastovým víkem s rozestupy asi 1mm. Nedá se z nich prakticky nijak zdrhnout většinou se dají skládat na sebe. Ale vždy je tu nějáké Ale. Plastboxy se často zapařují, 3 minuty na přímém slunci = 30 minut v troubě a na nějáké zavěšování hraček nebo napaječek můžete zapomenout. Exitují napaječky s přícuckami, ale mě na to myšky vždycky skákaly a napaječka dříve nebo později spadla. Podle mě se na dlouhodobé pobyty nehodí.

 

T2, T3, T4

 

Já v nich přechovávám samce a zatím se osvědčují. Větrání není nijak slavné, ale stačí to.

Nižší plastová nádoba s mřížkovaným horním víkem. Napaječky se dají postavit tak, aby držely.  A boxy se dají postavit na sebe. Označila bych je jako průměrné. Nic extra, ale stačí to.

 

Ikea šatní boxy

 

Tyto boxy používám já a nemohu si stěžovat. Plast je tenký takže se dá různě tvarovat a dělat větrací otvory a jiné. Prodávají se v několika velikostech a dají se skládat na sebe. Tu nejmenší používám jako přepravku na mladé a dirkuji, nedávám pletivo ( mimochodem to se dá sehnat např. v hornbachu za cca 150,- /metr )